MAGNA: Otevíráme nová nutriční centra v Jížním Súdánu
(Praha – 16. 10. 2017) – 8400 balení hotové terapeutické stravy pro akutně podvyživené děti rozdají každý měsíc zdravotníci české humanitární organizace MAGNA v Jižním Súdánu, který dlouhodobě sužuje hladomor. V hlavním městě Jubě a v konflikty zmítané oblasti Jonglei působí víc než 80 zdravotníků ve dvanácti MAGNA nemocnicích. Tři nová nutriční centra tu MAGNA právě otevírá.
„OSN spojila Světový den výživy, který připadá na 16. říjen, s výzvou Zero Hunger. Podle tohoto závazku by do roku 2030 nemělo žádné dítě na zemi trpět hladem ani podvýživou. Situace v Jižním Súdánu však zůstává kritická. Šest milionů lidí nemá přístup k potravinám, podvýživa se týká víc než milionu dětí, které nutně potřebují humanitární pomoc. Jde o nejnaléhavější případ potravinové nouze, kterou kdy Jižní Súdán zažil, a to tu působíme už od roku 2011,“ shrnuje stávající podmínky v zemi zakladatel humanitární organizace MAGNA Martin Bandžák.
MAGNA v Jižním Súdánu posílila své zdravotnické týmy a aktuálně v oblasti Jonglei otevírá 3 nutriční centra zaměřená na léčbu dětské podvýživy. Zdravotní péče je především zaměřená na léčbu těžkých případů podvýživy, která zahrnuje nemocniční i ambulantní léčbu.
„Pracujeme v konflikty zmítaném státě Jonglei a v hlavním městě Juba, kde působíme uvnitř tábora pro vnitřně vysídlené obyvatelstvo. Zdravotníci MAGNA v těchto oblastech poskytují přístup ke zdravotní péči pro 100 tisíc lidí. Denně v rámci svých aktivit identifikují a sledují případy podvýživy a poskytují následnou nutriční pomoc. Kromě toho očkují děti proti nemocem s možnými smrtelnými následky, jako jsou spalničky a cholera, a vedle toho očkují proti klasickým dětským nemocem. Léčí také malárii, zápal plic či silné průjmy, tedy nemoci, které jsou zejména pro děti nebezpečné,“ upozorňuje operační ředitelka MAGNA Denisa Augustínová a dodává: „Lidé se tu živí listy ze stromů a divokými plody v buši. V zemi trvají nepokoje, lidé utíkají ze svých domovů. Sami se pohybujeme v oblastech, kde vedle pomoci neustále sledujeme bezpečnostní situaci, abychom ochránili životy našich zdravotníků.“
Podvýživa se diagnostikuje porovnáním standardní váhy a výšky nebo změřením obvodu paže dítěte tzv. MUAC páskem. MAGNA používá nejefektivnější způsob léčby podvýživy – terapeutickou stravu připravenou k okamžité konzumaci (tzv. RUTF stravu) u pacientů s vážnou akutní podvýživou. Terapeutické jídlo obsahuje všechny živiny, které pacient potřebuje ke zvýšení váhy a celkové stabilizaci.
Léčba může mít několik fází. Akutní podvýživa si žádá rychlou lékařskou pomoc a okamžitou hospitalizaci. „Podvyživeným dětem podáváme gastrickou sondou do žaludku terapeutické mléko. Po krátkém intervalu přecházíme na mléko energeticky a nutričně vydatnější. Tento postup přitom respektuje možné komplikace způsobené náhlým přísunem živin. Dávky se postupně zvyšují podle hmotnosti dítěte, nakonec můžeme pacienta propustit. Domů odcházejí děti vybaveny výživou RUTF i pokyny k její konzumaci,“ vysvětluje Augustínová.
Projekty v Jižním Súdánu jsou podpořeny nejenom individuálnimi dárci, ale i z prostředkú MZV ČR.
Kontakt pro média:
Lucie Medková, výkonná ředitelka, medkova@magna.org, +420 603 759 360
O humanitární organizaci MAGNA
Humanitární organizace MAGNA se zaměřuje na poskytování zdravotní a nutriční pomoci v místech humanitárních krizí, konfliktů a v ohrožených komunitách. Kolem 800 jejích pracovníků každý den léčí děti a jejich rodiny tam, kde je nejvíce třeba. Za 16 let své existence MAGNA poskytla zdravotní pomoc na čtyřech kontinentech – v zemích jako jsou Nepál, Jižní Súdán, Keňa, keňsko-somálská hranice, Demokratická republika Kongo, Kambodža, Barma, Vietnam, Filipíny, Haiti, Nikaragua nebo Indie. V souvislosti s válkou v Sýrii její zdravotníci zasahovali na maďarsko-srbské hranici, v Chorvatsku. MAGNA působí aktuálně také přímo v Sýrii, sousedním Libanonu a v Iráku. Za posledních 10 let MAGNA léčila a poskytla přímou zdravotní pomoc více než 2 miliónům lidí v nouzi.
Léčíme tady a teď. Díky Vám.