MAGNA: Co se povedlo v roce 2016?

31. 01. 2017

Share this

Uplynulý rok přinesl mnoho zásadních událostí. Dlouhotrvající konflikty se doposud nepodařilo vyřešit, loni naopak eskalovaly. Ať už mluvíme o sledované Sýrii nebo o státech, které máme méně na očích, jako Jižní Súdán nebo DR Kongo, v každém konfliktu jsou oběťmi civilisté. Narodili se tu a obvykle nemají kam jít. Přestože si tuto situaci nevybrali, nemají přístup k jídlu, vodě ani zdravotní péči. MAGNA pomáhá v krizových oblastech světa již od roku 2001, bojuje s podvýživou a s epidemií HIV. V roce 2017 ve své práci pokračujeme. Chceme vám proto představit oblasti a země, které jsou pro nás letos prioritní. Většina se potýká s dlouhotrvajícími problémy, lidé v nich nutně potřebují pomoc. My jsme tu pro ně. Vy můžete být také. Přidejte se k nám a pomozte zachraňovat dětské životy. Staňte se MAGNA dárcem a pomáhejte s námi každý měsíc!

Sýrie: Nejkrvavější konflikt na zemi

Zrak světa se upírá na Sýrii. Bomby dopadající na syrská města pozorně sledují objektivy kamer. Jak ohlušující výbuch opravdu je a jak ničivou sílu má, však vědí pouze lidé, kteří tam žijí. Obrovské množství lidí v trpící a sužované zemi přišlo o všechno a jejich budoucnost je stále nejistá. Syrská armáda dobyla Aleppo. Jeho obyvatelé jsou prozatím v bezpečí. Dlouhé měsíce však neměli přístup ke zdravotní péči, na jejich zdraví se podepsaly dny bez jídla, léků, pomoci. Každý měsíc zdravotnické týmy MAGNA ošetří 9000 lidí v obležené zóně severně od města Homs.

V nemocnicích Talbiseh a Rastan vzděláváme zdravotníky, zajišťujeme krevní banky, řídíme chirurgické a traumatologické oddělení, která ošetřují zraněné. Ženám zajišťujeme porodní péči, poskytujeme i urgentní gynekologické zákroky. Koncem roku jsme dopravili do Sýrie humanitární pomoc ze Slovenska. Do nemocnic v okolí měst Aleppo a Idlib jsme dodali dýchací a anesteziologické přístroje, léky, zdravotní materiál, ale i stany, deky a ostatní humanitární pomoc.

Libanon: Útočiště syrských uprchlíků

Turecko, Jordánsko a Libanon – země, které přijaly nejvíce uprchlíků ze Sýrie. Ve 4,5milionovém Libanonu je registrováno přes milion Syřanů, ve skutečnosti jich je v zemi mnohem víc. Syřané ale nejsou jedinou početnou skupinou utečenců. Země je útočištěm pro půl milionu Palestinců, kteří žijí, někteří i desítky let, zejména v uprchlických táborech. Bejrút proto nechce budovat další uprchlické tábory pro Syřany. Ekonomicky slabá země má dost vnitřních problémů a velkého přílivu Syřanů se obává. Více než milion uprchlíků tak žije v provizorních stanových městečcích nebo v opuštěných budovách bez vody a elektřiny. Tito lidé většinou žijí bez hygienických potřeb, bez přístupu ke zdravotní péči, bez zabezpečeného odvozu odpadu, který se jim kupí před dveřmi. I proto MAGNA loni přidala Libanon na seznam zemí, ve kterých pomáhá. Konkrétně v oblastech Akkar a Bekaa poskytujeme syrským uprchlíkům a chudé místní komunitě primární zdravotní péči. Máme tu mobilní kliniky a zároveň pomáháme ve stálých nemocnicích.

Kambodža: Klubko problémů

Silný ekonomický růst na jedné straně a 1,25 dolaru na den pro většinu obyvatelstva na straně druhé. Temná a světlá stránka Kambodži, jedné z nejchudších zemí jihovýchodní Asie. Z kruhu podvýživy, vysokého výskytu HIV/AIDS a chudoby se Kambodžanům nedaří dostat. Sužuje je jedna přírodní katastrofa za druhou. Kruté období sucha střídají prudké deště, které s sebou zákonitě přinášejí povodně. V Kambodži pracuje mnoho humanitárních organizací. Jedna zajišťuje pitnou vodu, další odminovává půdu a někdejší bojiště mění v pole, jiná vzdělává děti, buduje ochranu před přírodními katastrofami, pečuje o zdraví, výživu, léčí lidi nemocné HIV/AIDS. Kambodža má tolik problémů. A když je člověk vidí všechny pohromadě, má spíš chuť otočit se a odejít, než si vyhrnout rukávy a pustit se do práce. Kambodža však potřebuje právě to. Odhodlané lidi, kteří jí pomohou vykličkovat z klubka starostí. Právě takoví lidé v MAGNA jsou. Poskytují péči desítkám HIV/AIDS pozitivních sirotků, léčí akutní podvýživu, prostě pomáhají. MAGNA v Kambodži působí již 15 let a je hlavním poskytovatelem psychosociální a mentální péče pro HIV/AIDS pacienty. Má za sebou skvělé výsledky a množství zachráněných životů, ke kterým v roce 2017 přibydou další.

Jižní Súdán: Nejmladší země světa bez šťastného dětství

Jižní Súdán vznikl v roce 2011. Za 6 let samostatnosti nezažil mnoho dobrého. Občanská válka vyhnala za hranice asi 400 tisíc lidí. Domov ztratilo víc než 1,8 milionu obyvatel, chudé zemi hrozí hladomor. Boje trvají již čtvrtý rok, pole jsou zničena, farmáři je ze strachu opustili. Podobně je to se zdravotními zařízeními. Pokud v nich zdravotníci vůbec zůstali, nemají přístup k lékům a vybavení. MAGNA proto již od roku 2013 pomáhá v táborech v hlavním městě Jubě, kde se usadili lidé vyhnaní ze svých domovů. Třicet pracovníků MAGNA se stará zejména o ženy a děti v zemi, které hrozí genocida. Jsme jedním z hlavních poskytovatelů zdravotní péče těmto lidem v táboře v Jubě, ve třech stanových zdravotních centrech očkujeme děti a ženy proti smrtelným onemocněním, jako je například cholera. V  nejpostiženější oblasti Jonglei spouštíme lékařskou pomoc zaměřenou především na léčbu malárie, akutního průjmu, dehydratace a zápalu plic, které nejvíc ohrožují děti.

Demokratická republika Kongo: Země, jakou si neumíme představit

Víc než 40 % lidí neumí číst a psát, víc než polovina lidí žije za dolar na den. Pouze 1 % populace má vysokoškolské vzdělání, etnické skupiny mezi sebou neustále bojují. Občanská válka a následný hladomor skončily už před lety. Země se však nedokázala ekonomicky zotavit a stále patří k nejchudším na světě. Demokratická republika Kongo. Stát, ve kterém žije asi půl milionu obětí znásilnění. Hlavnímu městu Kinshasa se přezdívá hlavní město sexuálního násilí. Přesné počty obětí znásilnění, mezi nimiž jsou ženy, muži i děti, se zjistit nedají. O sexuálním násilí se v rodinách téměř nemluví – v ústavě je zakotveno, že žena má poslouchat manžela. V Demokratické republice Kongo se traduje ještě jeden zákon – ústní, nepsaný – je to nejhorší místo na světě, kde se žena může narodit. Situace se však pomalu přece jen mění. Pracovníci MAGNA již 8 let pomáhají obětem sexuálního násilí i podvyživeným dětem. V Kinshase vedeme 8 klinik na pomoc obětem sexuálního násilí. Zajišťujeme jejich léčbu, psychosociální pomoc a zprostředkováváme i pomoc právní. Pokud oběť otěhotní, poskytneme jí komplexní předporodní a porodní péči. Dětská podvýživa je v zemi chronickým problémem. Proto se zaměřujeme na těžké případy podvýživy, u mírně podvyživených dětí se jí snažíme předejít. Každý měsíc léčíme a nutričně vzděláváme 20 000 takových pacientů.

Podvýživa: Nemoc, kterou na světě trpí 16 milionů dětí

Léčení podvýživy není žádná velká věda. Tisíce lidí na světě se tímto problémem zabývá, bojují s ním a chtějí ho odstranit. Naštěstí se jim to daří. Potřebují už jen takovou drobnost… peníze. Podvyživené dítě se léčí přibližně 2 až 3 měsíce. V tomto období dostává speciální terapeutickou stravu. Je to jednoduché. Jako když máte chuť na něco sladkého nebo když si chcete po cvičení doplnit potřebné látky. Je to jen několikagramová tyčinka, která zachraňuje miliony životů ročně. K vyléčení potřebuje dítě takových tyčinek v průměru 135, jedna vyjde na 9 korun.

Na světě je 15 zemí, v nichž je míra podvýživy alarmující. Postihuje tam více než 40 % dětí mladších 5 let. MAGNA pracuje ve vícero z nich, plus v dalších státech, kde je situace jen o něco lepší, zato stejně nebezpečná. V Kongu, Kambodži, Jižním Súdánu, Sýrii, během sucha a hladomoru i na hranicích Keni a Somálska, rozdali pracovníci MAGNA miliony balení terapeutické stravy a naučili s ní pracovat rodiče nemocných dětí. Další tisíce podvyživených dětí dostanou stravu, která je zachrání, i letos.

HIV/AIDS: Počet nakažených dětí se snižuje

Rok 2016 byl v léčbě HIV/AIDS přelomový. Léčbu podstoupilo více než 18 milionů lidí. Na světě však s virem HIV/AIDS žije víc než 36 milionů lidí. V zemích, kde MAGNA pracuje, je virus často velmi rozšířený. Na začátku je proto nejdůležitější krevní test, který určí, zda má pacient virus v těle. Pokud je test pozitivní, následuje antiretrovirální léčba (ARV). Kromě ARV pacient dostává i podpůrnou léčbu. Lidé s HIV/AIDS jsou náchylnější k infekcím a právě podpůrná léčba je pomáhá ochránit. Jednou z největších výzev v boji proti HIV/AIDS je zamezit přenosu viru z matky na dítě. K tomu slouží tzv. prevenční služby PMTCT. Matce se během těhotenství podává antiretrovirální léčba, tu dostane hned po narození i dítě. Přístup k této léčbě mělo v posledních letech 77 % žen. Počet dětských pacientů, kteří se na světě ročně nakazí virem, se za 5 let podařilo snížit o 60 tisíc. MAGNA s HIV/AIDS bojuje v mnoha zemích. V Kambodži nebo v DR Kongo, tam všude se daří zachraňovat lidské životy.

Nejhorší situace je v Africe

Kromě léčby, prevence, zabezpečení výživy nebo třeba očkování, poskytuje MAGNA mimořádně důležitou psychologickou, sociální a právní podporu obětem sexuálního násilí. Na mapách, které každoročně zveřejňuje OSN je vidět, že situace je nejhorší v Africe. V zemích, kterým se nedaří nastartovat ekonomický rozvoj, zuří v nich konflikty, a kde lidé žijí pod hranicí chudoby, je sexuální násilí velmi časté. MAGNA proti němu bojuje v Demokratické republice Kongo a Jižním Súdánu. Kromě psychosociální pomoci obětem sexuálního násilí dostávají i lékařskou péči. Zahrnuje profylaktickou léčbu proti HIV/AIDS, proti tetanu a dalším sexuálně přenosným chorobám, včetně hepatitidy B. Pacientky mohou dostat i nouzovou antikoncepci. Lékaři bohužel hrají o čas – vše záleží na tom, kdy se pacientka k pomoci dostane.

Léčíme tady a teď. Díky Vám.


Aktuální

Přečtěte si nejnovější zprávy z našich operací ve světě.

Jak využíváme vaše finanční prostředky?

100%
Program
0%
Fundraising
0%
Administrativní náklady