Sýrie: Anestezii tady podáva nižší zdravotnický personál podle návodu
15. března bude pět let od chvíle, kdy vypukla válka v Sýrii. Nevinné protesty střední vrstvy obyvatel, násilné potlačování a tisícovky obyčejných lidí ve věznicích v nelidských podmínkách vyústily ve válku, ve které neplatí žádná pravidla lidskosti. Válka způsobila jednu z největších migračních vln a humanitárních katastrof posledních let. Sýrie měla více než 23 miliónů obyvatel. Dnes Syrské výzkumné centrum hlásí 45 % obyvatel, kteří opustili svoje domovy. 11,5 % bylo zabito nebo zraněno. Téměř pět miliónů syrských uprchlíků žije v sousedních zemích. V Libanonu, Jordánsku, Turecku, Iráku a v severní Africe. V zemi zůstali ti nejchudší. „Zdravotní péče je v Sýrii téměř nedostupná. V okolních zemích je kvůli počtu uprchlíků obrovská potřeba zdravotní péče, MAGNA připravuje humanitární misi právě tam,“ komentuje situaci Martin Bandžák po návratu z oblasti.
V současném Libanonu je víc než milión syrských uprchlíků, což je třetina obyvatelstva. V Jordánsku je to téměř sedm set tisíc a do Turecka uteklo víc než polovina, tedy 2,7 miliónu všech lidí na útěku. Všichni tito lidé by raději žili ve své zemi, kdyby v ní byl mír a záruka bezpečí. Většina z nich nežije koncentrovaně v uprchlických táborech, ale mezi místním obyvatelstvem. Nápor na primární zdravotní péči narůstá a napětí mezi obyvatelstvem taktéž. Nedostatečné zdravotní vyškolení lidí a deficit zdravotnického materiálu má na svědomí až 15 % úmrtí. V Sýrii zůstalo 664 lékařů, kteří se v katastrofických podmínkách snaží poskytovat zdravotní pomoc a jsou cílem ozbojených skupin. Ačkoli mají podporu mezinárodních organizací, „anestezii podává nižší zdravotní personál podle návodu,“ říká Martin. Momentálně mezinárodní zdravotníci nemají do Sýrie přístup, a tak je potřebné trénovat a školit za hranicemi, dodat zdravotnický materiál a posílat vyškolené zdravotníky zpět do válečné země. Nemocnice jsou bombardované a je nutnost poskytovat zdravotní péči pomocí mobilních služeb. „Jelikož se nápor na primární zdravotní péči v Libanonu a Jordánsku zásadně zvýšil, MAGNA se rozhodla v migrační krizi soustředit nejen na pomoc v samotné Sýrii, ale i v okolních zemích,“ říká Martin.
V této chvíli se MAGNA soustředí na zabezpečení logistiky operací přímo na místě, získávání zdravotnického materiálu, léků a finančních zdrojů na to, aby MAGNA zdravotní týmy mohly co nejdřív poskytovat zdravotní pomoc tam, kde je to nejvíc potřebné.
Léčíme tady a teď. Díky Vám.