Chorvatsko: MAGNA zdravotnické týmy léčí děti v uprchlickém táboře Slavonski Brod
MAGNA se zaměřuje na poskytování zdravotní a nutriční pomoci při humanitárních katastrofách, konfliktech a v komunitách – léčíme děti a jejich rodiny tam, kde je to nejvíce potřebné. Naše projekty vznikají na základě aktuálních potřeb – jsme tam, kde lidé akutně potřebují zdravotnickou pomoc. Díky odbornému týmu a zkušenostem umíme reagovat rychle, zhodnotit potřeby a začít poskytovat zdravotnickou pomoc rychle a systematicky.
Z toho důvodu jsme zareagovali na největší humanitární událost v posledním období – uprchlickou krizi v Evropě a už od začátku září poskytujeme zdravotní pomoc dětem a jejich rodinám na útěku. Po krátkém působení v Maďarsku jsme zajišťovali lékařskou péči na srbsko-chorvatských hranicích, v uprchlickém táboře Opatovac. Od 3. listopadu působíme v nově vybudovaném uprchlickém centru Slavonski Brod v Chorvatsku. Dva zdravotnické týmy, skládající se ze čtyř lékařů a čtyř sester, překladatelů a pomocného personálu, tu každý den a noc (ve spolupráci s chorvatským ministerstvem zdravotnictví) léčí děti a jejich rodiny – denně ošetříme v průměru 600 – 800 pacientů. Poskytování systematické zdravotní péče v průběhu jejich cesty je pro ně životně důležité. Zdravotní týmy se skládají jak z profesionálů, tak dobrovolníků, kteří se střídají ve směnách a turnusech. MAGNA na základě dosavadních zkušeností vypracovala lékařské standardy, mezi nejčastější zdravotní problémy patří nemoci dýchacích cest, průjmy, poranění nohou, podchlazení, ale také zhoršení a komplikace spojené s chronickými onemocněními. Celkově jsme do této doby léčili 35.000 lidí.
MAGNA získává na svoji činnost finanční prostředky zejména od individuálních dárců, ale taktéž od korporátních a institucionálních dárců.
Naše projekty trvají od 6 měsíců do několika let, záleží na jejich zaměření a aktuální situaci. Léčíme v terénu, pomáháme zachraňovat životy na místě. Spolupracují s námi lékaři a zdravotní pracovníci nejen z České republiky, ale různých národností. Pokud se podíváme na všechny naše projekty, 95 % našeho personálu tvoří lokální pracovníci, což přispívá ke stabilitě našich projektů a udržitelnosti pomoci. Celkem je jich ve světě na našich projektech více než 500.
Za 15 let své existence už MAGNA poskytovala lékařskou pomoc na třech kontinentech – v zemích jako jsou Nepál, Jižní Súdán, Keňa, keňsko-somálská hranice, Demokratická republika Kongo, Kambodža, Myanmar, Vietnam, Filipíny, Haiti, Nikaragua, Indie. MAGNA týmy pomáhaly při největších humanitárních katastrofách – tsunami v jihovýchodní Asii, cyklon Nargis v Barmě a Hayian na Filipínách, při ničivých zemětřeseních na Haiti a v Nepálu. Při humanitárních katastrofách se MAGNA orientuje především na primární zdravotní pomoc a poskytování psychosociální pomoci. V dlouhodobých projektech se zaměřujeme na léčbu HIV/AIDS, dětské pacienty léčíme už 13 let a v Kambodži se díky našim výsledkům mění a zefektivňují Národní léčebné směrnice země. Velkého zlepšení jsme dosáhli v oblasti odstraňování dětské podvýživy v Demokratické republice Kongo, každý měsíc tu z našeho programu benefituje 11.500 dětí mladších pěti let a téměř 12.000 žen. Dlouhodobě se věnujeme rovněž zdravotní pomoci obětem sexuálního násilí. V roce 2010 jsme otevřeli naši první kliniku v hlavním městě Demokratické republiky Kongo, kde je problém sexuálního násilí obrovský a dnes poskytujeme pomoc tisícům obětí v 8 nemocnicích. Přibližně 80 % našich pacientů představují děti. Program jsme rozšířili také do Jižního Súdánu, kde jsme tento rok spustili kliniku v oblasti North Kapoeta. V Jižním Súdánu MAGNA provozuje rozsáhlé preventivní programy a očkovací kampaně pro děti a ženy v uprchlických táborech v Jubě pro 65.000 lidí.
Léčíme tady a teď. Díky Vám.