Jižní Súdán: Mobilizátor „Diktor“ Dak pomáhá zachraňovat dětské životy
Bambi Badibangová, MAGNA koordinátorka pro Jižní Súdán.
Od vypuknutí nepokojů na konci roku 2013 v Jižním Súdánu je vzhledem k přeplněným kapacitám a špatné úrovni hygieny v uprchlických táborech vysoká pravděpodobnost nákazy přenosnými nemocemi. MAGNA zabezpečuje očkování nejzranitelnější skupiny – dětí a žen v uprchlických táborech v Jubě už od prosince 2013. Očkujeme proti tuberkolóze, osypkám, záškrtu, černému kašli a tetanu. Našich výsledků dosahujeme i díky mobilizátorům – lidem z komunity, jejichž úkolem je mluvit s rodiči, vysvětlovat a propagovat očkování, jako jedno z důležitých opatření pro zdraví.
„Diktor“ Dak Dap, 23letý MAGNA mobilizátor, žil se svým strýcem v Mangatain až do svého odchodu v prosinci 2013. „Všechno to začalo jednoho dne noční střelbou, která rychle zesílila a rozšířila se do všech částí hlavního města Juba.“ Zůstal vzhůru ve strachu celou noc a doufal, že se dožije denního světla. V šest hodin brzy ráno už to nemohl vystát a když uviděl skupinu žen, dětí a mužů běžet do bezpečí, přidal se k nim a společně odešli do dočasně zřízeného tábora Tongping.
Po roce stráveném v uprchlickém táboře Tongping ztratil Dak skoro všechnu svoji naději na život. Přijali ho sice na studium managementu na škole Dr. Johna Garanga, ale kvůli strachu a nejistotě z budoucnosti se nemohl zapsat. Tábor Tongping byl oficiálně zavřený v prosinci 2014 a lidé byli převezeni do většího tábora v oblasti Jebel, Juba. Když MAGNA vyhlásila seznam pozic mobilizátorů v táboře, Dak se přihlásil a pozici získal.
Svoji práci má Dak rád a je na ni hrdý. Prostřednictvím MAGNA programu bylo v táboře oočkovaných tisíce žen a dětí. Díky tomu Dak neviděl ani jedno dítě trpět na nemoci, kterým se dá předejít. Jednou z nich je obrna. Matky jej nazývají „diktor“, což znamená doktor. Vysvětluje, že pondělky a úterky jsou pro něj obyčejně nejvytíženějšími dny, kdy vstává brzy ráno a jde do práce do MAGNA imunizačního centra v táboře PoC 3 (Protection of Civilians 3). Tady podepíše docházku, vezme si megafon a piktogram pro zdravotní vzdělávání a směřuje do komunity. Vzdělávání o zdraví se snaží dělat tam, kde se lidé z tábora nacházejí a jsou přístupnější takovýmto tématům – na místech jako je zdroj vody nebo distribuční centra. Vysvětluje, jak životně důležité je očkování, které častokrát představuje rozdíl mezi životem a smrtí. Vysvětluje taktéž, že téměř 100 % těch, kteří byli oočkováni, jsou chráněni po zbytek svého života. „Procházíme přes tábor s megafonem a vysvětlujeme lidem v jejich vlastním jazyce, aby dali svoje děti oočkovat a zachránili jim tím život. Pomáháme mnohým dětem.“
Aktuálně pět MAGNA týmů složených z vedoucích týmů, zapisovatelů, těch, kteří očkují, a mobilizátorů pracuje už od začátku října na rozsáhlé integrované kampani zaměřené na vitamín A a obrnu. Taktéž reagují na vypuknutí případů s osypkami – vysoko nakažlivou infekcí, která zasáhla tábor a jeho více než 50 tisícové obyvatelstvo, které zde našlo své útočiště.
Úloha mobilizátorů v MAGNA programu je pro úspěšnost vakcinačních kampaní nesmírně důležitá. Představuje spojení mezi zdravotními týmy a samotnou komunitou. Dak zdůrazňuje, že „rodiče musí být přesvědčení o tom, jak důležité je očkování jejich dětí pro to, aby byly nakažlivé choroby z tábora eliminovány. Jakékoli zlehčování této výzvy může způsobit další vlnu infekcí. Do tábora neustále přicházejí noví lidé, kteří předtím očkováni nebyli. Podívejte se, kvůli tomu máme hned 3 nové případy!“
Kromě cholery a dalších vodou přenosných chorob, malárie, osypek a obrny jsou v táboře také další zdravotní hrozby. Osypky zasahují nejintenzivněji právě děti mladší pěti let. Po vypuknutí epidemie je zapotřebí udělat masovou očkovací kampaň, a to rychle, aby bylo možné dostat epidemii pod kontrolu. Jiná kampaň trvala 9 dní, během kterých MAGNA oočkovala až 8.462 dětí proti osypkám a na 8.862 proti obrně. Rovněž zasáhla proti nedostatku vitamínu A. Všem našim mobilizátorům patří jedno velké děkujeme!
Léčíme tady a teď. Díky Vám.