Život v Jižním Súdánu je rok po konfliktu poznamenán strachem a nejistotou z budoucnosti

17. 12. 2014

Share this

Jižní Súdán čelí v současnosti velké humanitární krizi. Miliony lidí ze severu a z východu země byly vysídleny z důvodu přetrvávajícího násilí v zemi, hledajíc bezpečí a ochranu v utečeneckých táborech. Podmínky v nich jsou však katastrofální: limitovaný přístup k jídlu a ke zdravotnictví a šokující stav hygieny. Kromě násilí sužuje život jihosúdánců i neustávající déšť, který zničil většinu úrody a který vystavuje obyvatele do rizika hrozícího hladomoru. Každodenní život uprchlíků je tak poznamenaný strachem a nejistotou z budoucnosti.

V nejmladším státě světa se naděj, entuziasmus a hrdost, které přinesla nezávislost země, změnily v prosinci 2013 na neustálý boj za vytouženou svobodu a s tím spojené násilí. Jihosúdánci, kteří do té doby společně bojovali za vytouženou svobodu, bojují nyní proti sobě. I když je situace v Jubě momentálně klidná a pod kontrolou, hrozba války je neustále přítomna.

V hlavním městě jakoby násilí a konflikty neexistovaly: lidé znovu vytvořili své podniky, aktivity NGO jsou opět v běžném chodu, restaurace a bary jsou znovu plné lidé a zákaz vycházení je jen dávnou podmínkou. Když přijdete do této země a nevíte o ní téměř nic, nikdy byste nevěřili, že tu miliony lidí trpí a denně bojují o svůj život. Realita utečeneckého tábora Juba Tongping UN se zdá být na miliony světelných let vzdálena atmosféře, která panuje v hlavním městě. Tongping je jeden z největších uprchlických táborů v Jubě, s přibližně 21000 uprchlíky. Opravdu je jen jedno slovo, které popisuje Tongping: přeplněný. Když sem přijdete, vidíte lidi, kteří žijí v keřích na okraji cesty, snažíc se ukrást i jen malý prostor pro sebe a svou rodinu. Je jasné, že tento prostor nebyl nikdy předurčen k utečeneckému táboru a kapacitně už vůbec ne k takovému množství lidí. Tím, že tábory nebyly kapacitně přizpůsobené na takové množství lidí a ve spojitosti s neustálým deštěm, se zvýšilo riziko přenosných chorob jako je malárie, průjem či dýchací potíže. Nejvíc rizikovou skupinu náchylnou na tyto choroby představují děti do 5 let. Na zastavení zmiňovaných infekčních chorob se podílí zvýšení informovanosti o možnostech očkování. Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s WHO (World Health Organization) naočkovalo miliony dětí proti dětské obrně a spalničkám a zároveň děti dostávají doplňkový vitamín A, který snižuje riziko podvýživy. MAGNA tato očkování aktivně podporuje, čímž se snaží zabránit šíření epidemií v utečeneckých táborech. Pevně věříme, že naše aktivity budou mít pozitivní dlouhotrvající vliv na životy dětí a žen, které nyní bojují o svá práva, právo na základní potřeby pro život. Mnoho dětí, které jsme naočkovali, se narodilo v táboře, nikdy neviděly svou zem, dům svých rodičů a nevědí nic o realitě vnějšího světa mimo tábor. Je pro nás nesmírně důležité zabezpečit pro tyto děti rovnocennou kvalitu zdravotní péče, jakou mají děti mimo tábor.

MAGNA poskytuje očkování přibližně 2000 ohroženým dětem a ženám týdně. Jelikož momentálně probíhá z důvodu dramatických podmínek na život a záplav relokace lidí do tábora UN House Juba III, MAGNA zde založila novou mobilní kliniku. Naše práce je potřebná, jelikož do tábora permanentně přicházejí noví lidé, kteří utíkají ze svých domovů před šířícím se násilím.

Všichni lidé, kteří se k nám dostanou, mají svůj příběh. Do UN House utečeneckého tábora přinesli šestiměsíčního chlapce Tul Biela i s jeho matkou a dvěma staršími bratry. V prosinci 2013, když vypukl konflikt, byla Tulova matka těhotná a rozhodla se opustit svoji rodnou vesnici Gudele a hledala bezpečí v Nairobi, v Keni. Život pro osamělou ženu s dvěma dětmi však nebyl lehký a hladomor ji přinutil uchýlit se do utečeneckého tábora v Kakumě, kde porodila své nejmladší dítě. Po několika měsících se Tul a jeho rodina rozhodli vrátit zpět do své země a tak přišli do UN House utečeneckého tábora. Když MAGNA pracovníci zjistili, že Tul není očkován, přivedli ho i s celou rodinou do naší MAGNA kliniky. Zde byla Tulova matka poučena o očkování proti přenosným chorobám pro děti. Tul dostal očkování BCG, DPT a OPV a jeho dva bratři byli taktéž očkováni proti dětské obrně a proti spalničkám. Matka dětí dostala svoji první protitetanovou dávku.

Pro MAGNU je klíčové bojovat za ochranu veřejného zdraví a předejít nejčastějším příčinám smrti v utečeneckých táborech v Jižním Súdánu za pomoci prevence.

Potřebujeme mír a stabilitu v Jižním Súdánu. Lidé tu chtějí mír, ale žijí ve válce a budoucnost je nejistá.

Francesca de Marco, MAGNA koordinátorka v Jubě, Jižní Súdán


Aktuální

Přečtěte si nejnovější zprávy z našich operací ve světě.

Jak využíváme vaše finanční prostředky?

100%
Program
0%
Fundraising
0%
Administrativní náklady